Kırma Çatı

8 Mayıs 2020by admin0

Evinizi inşa etmeden önce hangi çatı tipini kullanacağınıza önceden karar vermenizde fayda vardır. Ülkemizde sıklıkla düz çatı ve kırma çatı tercih edilmektedir. Kırma çatılar kendi içlerinde çeşitlere ayrılır. Yüzeyinde bulunan eğimler iki ya da dört tarafa doğru verilmiştir. Birbirine eşit olan yüzeylerin eğik, dik veya herhangi bir mahya ile bağlandığı, görsel olarak eklemeler oluşturulabilen bir çatı türü olarak karşımıza çıkar.  Kırma çatı haricinde beşik, sundurma, bindirme gibi çatı çeşitlerinde de yüzeyler farklı tarafa bakmaktadır. Bu çatılar ile kırma çatıların birbirinden ayrılmasını sağlayan en belirgin özellik, çatı yüzey sayısıdır. Bindirme çatı üzerinde sadece iki yüze bulunurken, beşik çatılarda çattı katının penceresi de dahil iki büyük ve iki küçük yüzey bulunmaktadır. Kırma çatılarda ise durum biraz daha farklıdır. Kırma çatı üstünde bulunan iki veya dört farklı yüzey birbirine dik veya bir mahya yardımıyla bağlanabilir. Teras çatılar ise tamamen farklıdır. Tek yönde eğim olabilecekken, çok düşük birden farklı yöne eğim vererek de tasarlanabildiğini görmekteyiz. Evinizin çatı sistemini kırma çatı tercih ederseniz, kış aylarında biriken karın önüne geçmiş olacaksınız. Ayrıca su deposu, yangın hidroforu gibi alanlar için ayırabileceğiniz bir çatınız mevcut olacaktır.

 

Kırma Çatı Çizimi

Çizimi yapacak olan mimar ilk önce evin ölçülerini alarak bir çatı planı oluşturmaktadır.  Kırma çatı planı için, eğer dört tane farklı yüzey oluşturulacaksa hepsi için ayrı ayrı çizim yapılır. Çizim programı yardımıyla oluşturulan bu yüzeyler birleştirilir. Bazı programlar çekme ve gerilme testini de sağlamaktadır. Test sonrasında olumsuz bir durum yoksa kırma çatı çizimi vaziyet planı üzerine oturtulur. Burada taşıyıcılar üzerine binecek statik yüklerin hesabı yapılır. Taşıyıcı kolonların bu yükü taşıyıp taşımayacağı öğrenilir. Bütün bu adımlar doğru bir şekilde ilerletilirse, çizim tamamlanmış olur.

 

Kırma Çatı İstanbul

İstanbul içerisinde kırma çatı ile yapılmış olan birçok yapı bulunmaktadır. Özellikle müstakil evlerde genellikle kırma çatı tercih edilir. Kırma çatı yapımı sırasında ustalık ve titizlikle çatı temizleme işlemini çalışmak gerekir. Bu nedenle seçeceğiniz çatı firması, sürecin sorunsuz bir şekilde tamamlanması açısından çok önemlidir. İstanbul içerisinde bulunan Üsküdar, Tuzla, Pendik gibi çeşitli ilçelerde hizmet vermekte olan çatı firmamızdan destek alabilirsiniz.

Kırma Çatı Modelleri

Kırma çatıların birçok modeli mevcuttur. Yazımızın bu bölümünde sizlere en yaygın kullanılan iki kırma çatı modelinden bahsetmek istiyoruz.

  • Entegre Kırma Çatılar

Entegre kırma çatılar birbirinden farklı olan yapıların çatılarının birleşmesini sağlayan kırma çatı sistemleridir. Birleştirip entegre olma özelliği en önemli özelliktir. Yapı birden farklı bölümden oluşuyorsa mutlaka bu çatı tipi tercih edilir. Aynı zamanda şık bir görünüm sunar.

  • Çok Yüzeye Sahip Kırma Çatılar

Dört ayrı yüzeye sahip olan kırma çatılarda, izolasyon açısından oldukça artısı bulunur.  Çatı katı güzel bir şekilde tasarlanırsa, farklı bir kullanım alanını da bina sakinlerine sunmaktadır. Çeşitli atmosferik olaylardan kar, yağmur, güneş gibi olumsuz etkilerden oldukça iyi derecede koruyan kırma çatıların estetik bir görünümü vardır.

 

Kırma Çatı Örnekleri

Kırma çatıların entegre çatı, çok yüzeyli kırma çatı, minik kırma çatı,  gibi birçok örneği mevcuttur. Yapmanız gereken tek şey eviniz için en doğru olan kırma çatı tipini seçmektir. Bunu yaparken bir mimardan destek almanızı tavsiye ederiz. Sizin kullanımınıza en uygun olan çatı tipini sizler için sunacaktır. Çizimleri ve süreci doğru bir şekilde yürüterek sizlere sorunsuz bir hizmet sunacağına emin olabilirsiniz.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Çalışma Saatlerimiz
Hafta İçi - Saat 8.00 - 19.00
Pazar Kapalıyız
Adresimiz
İstanbul - Ataşehir
Telefon Numaramız
0 - 542 512 17 29
BİZİ 7/24 ARAYABİLİRSİNİZ
e-Mail Adreslerimiz
iletisim@catiustasiyim
destek@catiustasiyim