Çatı Aktarma

1 Mayıs 2020by admin0

Binaların üzerine çatı sisteminin yenilenmesinin birçok sebebi bulunmaktadır. Fakat genel olarak kış aylarında yağmur, kar ve rüzgar gibi doğal etkiler; yaz aylarında ise güneş ışınlarının zararlarından dolayı etkilenmektedir. Özellikle kış mevsiminin ağır yaşandığı bölgelerde çatı üzerinde oluşan sıkıntılardan dolayı yenilenme işleminin daha fazla olduğu bilinmektedir. Çatının hasarlı olması durumunda, bina içerisinde çeşitli sorunların oluşacağı gibi enerji kaybı da beraberinde gelmektedir.

Çatı aktarma işlemi, kiremit çatılarda yıpranmış olan bölümlerin kiremitlerinin yenilenmesine verilen addır. Kiremit çatı sistemi, ülkemizde oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Düzenli olarak bakımının sağlanması durumunda çok uzun yıllar kullanılması mümkün olacaktır. Eğer bakım işlemini düzenli bir şekilde gerçekleştirmezseniz birçok sorunla karşılaşacaksınız demektir. Mevsimsel zorluklar özellikle kış aylarında etkisini iyice göstermektedir. Hasarlı bir çatı uzun süre onarılmazsa, bina sakinlerine huzursuzluk olacaktır. Isınma problemi, rutubet gibi sıkıntıların ortaya çıktığını görmekteyiz. Çatıda oluşan sorun, binanın diğer bileşenlerine de zarar vermektedir.

Çatı Aktarma İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir

Çatı aktarma işleminin belirli standartlara uygun olarak gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Her bina için durum bazen değişiklik gösterebilir. Fakat genel olarak çatı aktarma işleminin aşamalarından sizlere şu şekilde bahsetmemiz doğru olacaktır;

  • İlk olarak çatı üzerinde bulunan kiremitlerin kontrolü gerçekleştirilir. Kırık ve hasar görmüş parçalar ayrılarak, sağlam olan kiremitlerin tespiti gerçekleştirilmiş olur. Çatı üzerinde bulunan tüm kiremitlerin ayrım işlemi gerçekleştirilir.
  • Kiremit sisteminin altında çeşitli yalıtım elemanları vardır. Su yalıtım örtüsü toplanarak, düzgün bir şekilde ayırılır. Bunun yerine polyester keçe kullanılarak yapılmış olan kiremit altı su yalıtım sistemi yapılmaktadır. Eğer bu işlemi yaparken, çatı mertekleri çıkartılırsa izolasyonun daha verimli olduğunu göreceksiniz. Bu şekilde daha sağlam bir çatı sistemi olacaktır.
  • Sıra, çatı örtüsünün üzerine kurulan taşıyıcı birimlerin kontrolünün yapıldığı işleme gelir. Bu taşıyıcı birimler genel olarak ahşap malzemelerden yapılmaktadır. Ahşap taşıyıcı sistemler üzerinde herhangi bir hasar varsa, mutlaka yenisiyle değiştirilmesi gerekmektedir. Kısmen zarar gördüğü durumlarda, ustanın kontrolünden geçerek güçlendirme işlemi yapılmalıdır.
  • Çatı üzerinde gizli dereler bulunuyorsa, yalıtım gerçekleştirilerek suların kiremitlerin altına sızması engellenmiş olacaktır. Asma dereler varsa yenisi ile değiştirilmesi daha sağlıklı olacaktır.
  • Yapı üzerindeki asansör bölümü ve baca bölümü gibi yerlerde membran ve izolasyon işlemi gerçekleştirilerek su sızmaları önlenir. Eğer yıpranan kırımlar varsa, tamiri veya yenilenme işlemi gerçekleştirilir.
  • Kiremit yüzeylerin, köşelerinin birleşmiş olduğu bölümlere beton dökülerek üzerine oluk kiremitlerle kapatma işlemi sağlanır. Bu şekilde birleşim yerlerine suyun sızması engellenmiş olur.

Çatı Aktarma Firması

Evin en önemli bileşeni çatıdır. Çatıda bulunan sorunlar çok ciddi hasarlara bazı durumlarda can kaybına bile neden olmaktadır. Çatı aktarma da mutlaka alanında uzman kişilerden destek almalısınız. İşlem kolay gibi gözükse de yukarıda bahsetmiş olduğumuz aşamaların doğru ve titizlikle gerçekleştirilmesi gerekir. Bunun için mutlaka iyi referanslara sahip çatı firmalarıyla çalışmaya özen gösterin.

Çatı Aktarma Fiyatları

Çatı aktarma işlemi her çatı için farklı bütçe gerektirmektedir. Çatı üzerinde yapılacak olan işlemlerin detayı, çatının malzemesi, çatının iskelet sistemi gibi bütün bileşenler fiyatın belirlenmesine yardımcı olur. Ayrıca çatı üzerinde oluşan hasarın büyüklüğü de fiyatlandırmayı doğrudan etkiler. Ustalarımız minik bir keşif sonrasında sizlere fiyat teklifi verecektir. İstanbul Anadolu yakasında Üsküdar, tuzla, Pendik gibi çeşitli ilçelerde firmamız bulunmaktadır. Fiyat performans açısından en doğru adrestesiniz. Bizimle iletişime geçerek keşif talebinde buluşabilirsiniz. Mümkün olan en uygun fiyata en kaliteli çatı aktarma işlemini gerçekleştirmekteyiz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Çalışma Saatlerimiz
Hafta İçi - Saat 8.00 - 19.00
Pazar Kapalıyız
Adresimiz
İstanbul - Ataşehir
Telefon Numaramız
0 - 542 512 17 29
BİZİ 7/24 ARAYABİLİRSİNİZ
e-Mail Adreslerimiz
iletisim@catiustasiyim
destek@catiustasiyim