Gizli Dere İzalasyon

30 Nisan 2020by admin0

Çatı oluklarını genel olarak, gizli dere ve asma çatı olukları olmak üzere 2 sınıfta incelemek mümkündür. Aynı zamanda plastik ve saç olmak üzere de ikiye ayrılmakta ve çatı kelepçeleri sayesinde montajı yapılmaktadır. Montaj esnasında vidalama sistemi kullanılır. Gizli dere yalıtım sisteminde, betonarme sistemi ile meydana gelmiş 30 cm genişliğine sahip yağmur suyu tahliyesi için yapılmakta olan oluklardır. Bu oluklara izolasyon işlemi gerçekleştirilmediği durumlarda çeşitli akmalar veya sızmalar oluşmaktadır. Bunun çözümü olarak gizli dere izolasyonu ortaya çıkar.  Gizli dere izolasyonunu aynı zamanda çatı dere izolasyonu olarak da isimlendirebiliriz.

Yağmur deresinin, saçağın uç kısmındaki güzel olmayan görüntüsünün önüne geçmek amacıyla, dereyi göstermeyen çözümlerin tamamına gizli dere izolasyonu denmektedir. Çatılarda bir çok dere çözümü bulunur. En basit olarak tek yüzeyliden, ucu damlalı, gizli dereli, parapetsiz gizli dereli, altı kapalı veya altı çözümlerinin olduğu bilinmektedir. Çatı dereleri genellikle bakır ve çinko gibi metal levhalardan oluşturulmaktadır. Membran kullanılarak oluşturulanlarda görülmektedir.

Gizli dere izolasyonu yapılırken öncelikle, eğim düzenlenir. Eğer istenilen seviyede değil de tesviye şapı dökülerek eğim verilmektedir. Gizli dere yalıtımı uygulaması sırasında, yalıtılan alanın mutlaka parapet duvarının üstüne kadar gelmesine özen gösterilmelidir. Aksi durumda parapet üzerinden çeşitli sızıntılar oluşmaktadır. Bu şekilde çatı üzerinde birçok sorunu beraberinde getirecektir.

Gizli Dere İzolasyon İstanbul

Çatı üzerinde her bölüme yapılan izolasyon çok önemlidir. Yapılırken en başta tüm özenle standartlara uygun bir şekilde yapılırsa, çok uzun yıllar sorunsuz bir kullanım sunacaktır. Dere bölümünün izolasyonu da önem taşımaktadır. Özellikle parapet kısmının düzgün bir şekilde izole edilmesi, her türlü soğuk sıcak hava geçişi ve su sızıntılarının önüne geçecektir.

İstanbul’da çeşitli çatı izolasyonu yapan firmalar bulunmaktadır. Firmaların bazıları işlerinde başarılı olsalar da bir kısmı hiçbir özeni göstermeyerek baştan sağma bir işlem yapmaktadır. Bu işlem sonucunda uzun vadede kullanıcılar çeşitli sorunlarla baş etmektedir. Bütün bunlara sebebiyet vermemek adına çatı izolasyon firmasını iyi seçmenizi tavsiye etmekteyiz. İstanbul içerisinde bulunan özellikle Anadolu yakasındaki Beykoz, Üsküdar, Sancak tepe, tuzla, Maltepe, Pendik gibi ilçelerimizde bulunan firmalarımızla sizlere hizmet vermekteyiz. Bizler için müşteri çok önemlidir. Müşterilerimizin yalıtım sistemimizden çok uzun yıllar memnun olduğunu bilmekteyiz. Yaptığımız işi severek ve standartlara uygun kaliteli malzemelerle gerçekleştirmekteyiz. Sizlerde bizimle gönül rahatlığıyla çalışabilirsiniz.

Gizli Dere İzolasyonunda Kullanılan Malzemeler

  • Gizli dere izolasyon işlemi yapılırken, kullanılan malzemeler çok önemlidir. İyi malzemeler iyi bir işçilikle uygulandığında çok iyi sonuç alındığını görmekteyiz. Yazımızın bu bölümünde sizlere, gizli dere izolasyonunda kullanılmakta olan malzemelerden kısaca bahsetmek istiyoruz.
  • Gizli dere izolasyon işlemlerinde UV dayanımına sahip, çift kompenantlı sürme esasına dayanan su yalıtım malzemeleri kullanılmaktadır. Bu malzemeler standartlara uygun bir şekilde alın, zemin ve çatı parapeti bölgelerinde kullanılmaktadır. Havuzlama yöntemi esas alınarak iki katlı su yalıtım işlemi gerçekleştirilir.
  • Sürme esaslı yalıtım malzemelerinin haricinde, yapıştırma ve serme esaslı olan alüminyum folyolu keçeli membran kullanılmaktadır. Uygulamanın yapılacağı çatının teknik özelliklerine göre arduvazlı membran kullanıldığını da görmekteyiz.
  • Gizli dere izolasyonunun maliyeti akıllarda oluşan farklı bir soru olarak karşımıza çıkmaktadır. Yalıtım içerisinde kullanılan malzemenin cinsi, miktarı, çatının özelliği gibi etkilere göre fiyat değişiklik göstermektedir. Aynı zamanda mekânın geometrisi sebebiyle bazı çatılarda farklı işçilikler gerekmektedir.  İlk önce ustalarımız tarafından çatının keşfi gerçekleştirildikten sonra, fiyat konusunda bilgi verebilmemiz mümkün olacaktır.

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Çalışma Saatlerimiz
Hafta İçi - Saat 8.00 - 19.00
Pazar Kapalıyız
Adresimiz
İstanbul - Ataşehir
Telefon Numaramız
0 - 542 512 17 29
BİZİ 7/24 ARAYABİLİRSİNİZ
e-Mail Adreslerimiz
iletisim@catiustasiyim
destek@catiustasiyim