Çatı Tamiri

22 Mayıs 2020by admin0

Çatılar yapıların en üst katmanında bulunan temel elemandır. Binayı çeşitli atmosfer etkilerinden (yağış, sıcaklık, rüzgar)korumakla görevlidir. Çatıyı iki farklı bölümde incelememiz mümkündür. Bunlardan bir tanesi taşıyıcı kısım diğeri ise çatı kaplamasıdır. Çatı tamiri yapılırken, çatı kaplaması ve taşıyıcı sistemi kendi içlerinde ayrı olarak değerlendirilmelidir. Eskimiş görevini artık yerine getiremeyen elemanlar yenisi ile değiştirilmelidir. Çatı kaplaması malzemenin cinsine bağlı olduğu gibi, taşıyıcı kısımda tamamen malzemenin yapım sistemine bağlıdır. Çatı eğimi gibi konularda her ikisini de az çok kapsamaktadır. Çatıların ısı geçişi toplam kayıp içerisinde değerlendirildiğinde ortalama olarak %25’i bulmaktadır. Bu oran bireylere olumsuz birçok etki olarak geri döner. Yaz aylarında evlere fazla güneş gelmesi nedeniyle, sıcaklama problemi göze çarpar. Kış aylarında ise, yağmur rüzgar gibi kış mevsimi durumlarının ev içerisinde hissedilmesini sağlamaktadır. Bina için çatının bakımı çok önemlidir. Düzenli aralıklarla bakım yapıldığı durumlarda, yalıtım sistemi yeterli olacağından konfor alanı içinde yaşam sürülecektir. Çatı sisteminden en fazla verimi sağlamak için, yalıtıma önem vermelisiniz.

Çatı Tamiri Malzemeleri Nelerdir?

Çatı tamirinde, çatının ihtiyacına göre kullanılan malzemeler değişmektedir. Çatı tamirinde genellikle göstermiş olduğu dirence göre metal, kil, çimento, bitüm, plastik, bakır, çinko, kurşun, saç alüminyum gibi çeşitli malzemeler kullanılmaktadır. Çatı tamiri veya bakımında kullanılacak olan bütün malzemeler kesinlikle CE belgeli olmalıdır. CE belgesi olamadığı durumlarsa TSE belgelide olabilir. Çatı tamiri yapılırken, kullanılacak yalıtım veya kaplama işlevli malzemeler proje üzerinde belirtilmiş olan detaylara göre uygulanmalıdır. Eğer böyle bir detay mevcut değilse, teknik kılavuz ve broşürde tavsiye edilen şekilde uygulama sağlanmalıdır. Çatı yapım aşamasında, çalışan bütün personeller gerekli önlemleri almalıdır. Oluşabilecek kazaya karşı, iş güvenliği uzmanlarının tavsiye ve kurallarına uymalılardır. Malzeme yangın güvenliği sistemi mutlaka kurulmuş olmalıdır. Özellikle uygulamalarda şaloma kullanılacaksa, mutlaka yangın tüpü bulundurulmalıdır.

Çatı Tadilatı Nasıl Yapılmalıdır?

Çatı tadilatı gerçekleştirilmeden önce baca diplerini, baca sıvalarını, çatı iskeletini uzman ekip kontrol etmelidir. Kontrol işlemi sırasında en ufak ayrıntıları bile gözden kaçırmayarak, bütün detaylara uyulmalıdır. Fazla hasara sahip, tadilat işlemi gerçekleştirilse bile kısa sürede yeniden sorun oluşturacak bölgeler yeniden yapılmalıdır. Yazımızın bu kısmında sizlere çatının hangi bölümünün nasıl tamir edilmelidir konusunda kısaca bilgi vermek istiyoruz.

Kiremit Çatı Kaplamalarının Tamiri

Kiremitlerin yerleştirilebilmesi için, çatı üzerinde merteklerin kiremit altı tahtasının çıkartılma işlemi gerçekleştirilmelidir. Tahta kaplamalarının üst kısmına su geçirmeyen bitümlü levha yerleştirilmelidir. Bu şekilde kiremitlere sızma ihtimali olan su engellenmiş olacaktır. Çatı kiremitlerinin her biri titizlikle kontrol edilmeli ve kırılmış olanlar yenisiyle değiştirilmelidir. Bakım ve tadilat işlemi esnasında ustalarımızın, kiremitlere zarar vermeyecek şekilde çatı üzerinde gezinmesi gerekmektedir.

Baca Diplerinin Tamiri

Baca diplerini su geçirmeyen yalıtım malzemeleri sayesinde su sızmalarını engellemektedir.  Yalıtım malzemeleri hava koşullarına bağlı olarak zaman içerisinde yıpranabilir. Bu nedenle düzenli aralıklarla kontrolünü gerçekleştirilip, işlevsiz hale gelen malzemeler yenilenmelidir.

Çatı İskeletinin Tamiri

Çatı iskeleti üzerinde dış etkiler nedeniyle zaman içerisinde kırılma, bozulma, artık işlevini yerine getirememe gibi durumlarla karşılaşılabilir. Bu sorunlar çözülmezse, çatı kısa süre içerisinde dökülebilir. İskelet üzerinde hasarlı yapı elemanları mutlaka yenisiyle değiştirilmelidir.

Su Yalıtım Örtüsü Tadilatı

Örtü üzerinde çeşitli yırtılma, delinme gibi durumlar meydana gelebilir. Bu gibi durumlar sonucunda yapılabilecek tek şey, malzemeleri yenisiyle değiştirmektir. Çatının önemli elemanlarından biri olan dereler, su yalıtım membranı ya da sürme esasına dayanan çeşitli çatı yalıtım malzemeleri yardımıyla kaplanır. Derelerinde mutlaka gözden geçirilip, sorun varsa onarılması gerekmektedir.

 

Çatı Tamiri İstanbul

Çatı tamiri konusunda sizlere kaliteli hizmet sağlamaktayız. Alanında uzman kadromuz çatınız üzerinde oluşan herhangi bir sorunu kısa süre içerisinde çözerek ortadan kaldıracaktır. İstanbul’da Üsküdar, tuzla, Pendik gibi birçok ilçede bulunan firmamız sizler için hazırdır. Her zaman müşteri memnuniyeti bizim için önemlidir. Gerekli belgelere sahip olan ustalarımız, standartlara uygun malzemeler kullanarak çatınızı yenilemektedir.

Çatı Tamiri Yapan Firmalar

Türkiye genelinde çatı tamiri yapan birçok firma bulunmaktadır. Üzülerek söylemeliyiz ki bunlardan büyük bir çoğunluğu işlerini iyi yerine getirememektedir. Bu nedenle kısa süre içerisinde tekrar tamire ihtiyaç duyulan çatlar ortaya çıkmaktadır. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak adına, çatı tamiri firmanızı iyi seçmelisiniz. Çatı tamiri konusunda bizlere sonsuz güvenebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Çalışma Saatlerimiz
Hafta İçi - Saat 8.00 - 19.00
Pazar Kapalıyız
Adresimiz
İstanbul - Ataşehir
Telefon Numaramız
0 - 542 512 17 29
BİZİ 7/24 ARAYABİLİRSİNİZ
e-Mail Adreslerimiz
iletisim@catiustasiyim
destek@catiustasiyim